top of page

Sara Egger Gruppe

Öffentlich·23 Mitglieder

Shqipëria Ishujt Faroe 2022 20 nëntor 2023


Zbardhet kalendari, Shqipëria e nis me më të fortën e grupit, e mbyll me Ishujt Faroe. 09/10/2022 22:13. Shqipëria e futbollit u njoh sot me kundërshtarët ...


Jo vetëm futboll në “Air Albania”, ndaj Ishujve Faroe ka 11 orë më parë — Shqipëria përmbyll nesër mbrëma fushatën kualifikuese të Euro 2024, në ndeshjen shtëpiake ndaj Ishujve Faroe. Menjëherë pas ndeshjes që do ... Shqipëria Ishujt Faroe 2022 20 nëntor 2023 Transmetim Shqipëria Ishujt Faroe 2022 20 nëntor 2023 Transmetim Zbardhet kalendari, Shqipëria e nis me më të fortën e grupit, e mbyll me Ishujt Faroe. by admin ... Midis viteve 1035 dhe 1814, Ishujt Faroe ishin pjesë e Mbretërisë së Norvegjisë, e cila ishte në një bashkim personal me Danimarkën që nga viti 1450. Në 1814, Traktati i Kiel transferoi Norvegjinë te Mbreti i Suedisë, në anën fituese të Luftërave Napoleonike, ndërsa Danimarka mbajti Ishujt Faroe, së bashku me Grenlandën dhe Islandën. Ndërsa pjesë e Mbretërisë së Danimarkës, Ishujt Faroe kanë qenë vetëqeverisës që nga viti 1948, duke kontrolluar shumicën e zonave përveç mbrojtjes ushtarake, policimit, drejtësisë, valutës dhe punëve të jashtme. Për shkak se Ishujt Faroe nuk janë pjesë e së njëjtës zonë doganore si Danimarka, vendi ka një politikë të pavarur tregtare dhe mund të krijojë marrëveshje tregtare me shtete të tjera. Njoftim i rëndësishëm për Shqipëri-Ishujt Faroe, tifozët do Njoftim i rëndësishëm për Shqipëri-Ishujt Faroe, tifozët do të futen tre orë para në stadium. On Nov 19, 2023. 0. Share. Federata Shqiptare e Futbollit ... 'UEFA Development U-15'/ Shqipëria e nis mbarë, mundi 2-0 'UEFA Development U-15'/ Shqipëria e nis mbarë, mundi 2-0 Ishujt Faroe… Një Sport 2 Nëntor 2022, 14:36. Pas mëse katër vitesh burg, Luciano Cabral lirohet ... Kjo, së bashku me largësinë e çdo burimi të rrjedhave të ajrit të ngrohtë ose të ftohtë të shkaktuar nga toka, siguron që dimrat të jenë të butë (temperatura mesatare 3, 0 deri 4, 0 °C) ndërsa vera të jenë të freskëta (temperatura mesatare 9, 5 deri 10, 5 °C). Ishujt janë me erë, me re dhe të freskëta gjatë gjithë vitit me një mesatare prej 210 ditësh me shi ose me dëborë në vit. Ishujt shtrihen në shtegun e depresioneve që lëvizin në verilindje, duke bërë të mundur erërat e forta dhe shiun e fortë në të gjitha periudhat e vitit. Ditët me diell janë të rralla dhe ditët me re janë të zakonshme. Dimri më i nxehtë ka ndodhur në vitet 2016-17 me një temperaturë mesatare prej 6. 1 °C. I vetmi ishull i rëndësishëm i pabanuar është Lítla Dímun. Ishujt janë të thyer dhe shkëmbor me disa maja të ulëta; brigjet janë kryesisht shkëmbinj. Pika më e lartë është Slættaratindur në Eysturoy verior, 882 metra mbi nivelin e detit. Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Klima klasifikohet si klimë nënpolare oqeanike sipas klasifikimit të klimës Köppen: Cfc, me zona që kanë një klimë tundra, veçanërisht në male, megjithëse disa zona bregdetare ose të ulëta mund të kenë versione shumë të buta të dimrit të klimës tundra. Karakteri i përgjithshëm i klimës së ishujve ndikohet nga ndikimi i fortë ngrohës i Oqeanit Atlantik, i cili prodhon Rrymën e Atlantikut Verior. Shqipëria në Ishujt Faroe pa dy lojtarë Jasir Asani dhe Nedim Bajrami realizuan gola të bukur. Ndeshja e ardhshme kualifikuese për Euro 2024, Ishujt Faroe – Shqipëri, është të martën prej orës 20:45. Ishujt Faroe kanë një marrëveshje të gjerë bilaterale të tregtisë së lirë me Islandën, e njohur si Marrëveshja Hoyvík. Në Këshillin Nordik, ata përfaqësohen si pjesë e delegacionit danez. Në disa sporte, Ishujt Faroe zhvillojnë ekipet e tyre kombëtare. Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Ishujt Faroe janë një grup ishujsh i përbërë nga 18 ishuj kryesorë (dhe gjithsej 779 ishuj, ishujth dhe skerries) rreth 655 kilometra larg brigjeve të Evropës Veriore, midis Detit Norvegjez dhe Oqeanit Atlantik Verior, rreth në gjysmë të rrugës midis Islandës dhe Norvegjisë, fqinjët më të afërt ishin Ishujt Veriorë dhe Hebridet e Jashtme të Skocisë. Ishujt mbulojnë një sipërfaqe prej 1, 399 kilometra katrorë dhe kanë liqene dhe lumenj të vegjël, por jo të mëdha. [1] Politika dhe qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Qeveria faroese mban pushtetin ekzekutiv në punët e qeverisjes vendore. Kreu i qeverisë quhet Løgmaður ("Shefi i Drejtësisë") dhe shërben si kryeministër dhe shef i qeverisë faroese. Çdo anëtar tjetër i kabinetit quhet një landstýrismaður / ráðharri ("Ministër i Qeverisë Faroese") ose landstýriskvinna / ráðfrú ("Ministre e Qeverisë Faroese"). Formacioni i mundshëm, Shqipëria me gjashtë ndryshime 12 orë më parë — Shqipëria luan këtë të hënë në orën 20:45 në “Air Albania” ndeshjen e fundit të kualifikueseve të EURO 2024, ndërsa ndaj Ishujve Faroe ... Shqipëria e nis me këmbën e mbarë, mund Ishujt Faroe Shqipëria e nis me këmbën e mbarë, mund Ishujt Faroe. Më: 2 nëntor 2022 Në ora: 12:53. Shqipëria. Shqipëria U-15 e nisi në mënyrë të shkëlqyer turneun 'UEFA ... Parlamenti faroes - Løgting ("Gjykata e Ligjit") - daton që nga kohërat e Vikingëve dhe besohet të jetë një nga parlamentet më të vjetra në botë. Parlamenti aktualisht ka 33 anëtarë. Në kohët bashkëkohore, zgjedhjet mbahen në nivele komunale, kombëtare (Løgting) dhe mbretërore (Folketing). Deri në vitin 2007, kishte shtatë zona elektorale, secila përbënte një sýsla, ndërsa Streymoy ishte ndarë në një pjesë veriore dhe jugore (rajoni i Tórshavn). Turneu 'UEFA Development U-15'/ Shqipëria e nis mbarë 3 nën 2022 — 2022. Turneu 'UEFA Development U-15'/ Shqipëria e nis mbarë, mund Ishujt Faroe. Nga Admin. 13:05 03/11/2022. 113 563 lexime. Share. Facebook. Shqipëria Ishujt Faroe drejtpërdrejt falas 20 nëntor 2023 On 8 orë më parë — Largohet Asani dhe në fushën e lojës futet Mehmeti. Ukraina U19 Kosova U19 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 2 ditë më parë — Shqipëria Armenia ... Shqipëria Ishujt Faroe 2022 20 nëntor 2023 Rrugëtimi për në 6 orë më parë — Shqipëria Ishujt Faroe 2022 20 nëntor 2023 Rrugëtimi për në Euro 2024, Shqipëria 'përkëdhelet' nga goglat, 'peshkon' Poloninë, Çekinë, ... Shqipëria e nis me Poloninë dhe e mbyll me Ishujt Faroe Shqipëria e nis me nëntor me dy ndeshjet, Moldavi-Shqipëri (17 nëntor) dhe Shqipëri – Ishujt Faroe (20 nëntor). Kalendari i Shqipërisë në Grupin E.


Info

Willkommen in der Gruppe! Hier können sich Mitglieder austau...
bottom of page